top of page
Zdjęcie autoraAnia

Guruji - B.K.S. IYENGAR

Zaktualizowano: 15 gru

Adepci jogi na całym świecie bez trudu rozpoznają styl nauczania, który stworzył B.K.S. Iyengar. Jego metoda z precyzyjnymi zasadami, innowacyjnym podejściem do stosowania pomocy i solidnym systemem szkolenia nauczycieli tworzy ramy bezpiecznej praktyki jogi.

Zdjęcie okładki książki BKS IYENGARA "Joga Światłem Życia" - wizerunek Gurujiego

Źródło wszystkiego

B.K.S. Iyengar (Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar) urodził się 14 grudnia 1918 roku w Bellur, w Indiach. Jego dzieciństwo było trudne, dużo chorował, co osłabiło jego organizm. Kiedy miał 15 lat trafił pod opiekę swojego szwagra, Krishnamacharyi (1888–1989). Tak się złożyło, że Krishnamacharyia był jednym z najbardziej wpływowych nauczycieli jogi w historii. Uznaje się go za ojca współczesnej jogi, dzięki któremu nastąpiło jej odrodzenie w XX wieku. Dzięki intensywnej, czasem trudnej praktyce pod wymagającym okiem mistrza, Iyengar zainspirował się do rozwinięcia inkluzywnego stylu nauczania jogi, który pozwalał na praktykę w czasie leczenia kontuzji czy choroby.


Rozwój metody

Iyengar działając już samodzielnie udoskonalił i rozpowszechnił metodę nauki jogi, wprowadzając anatomiczną precyzję w asanach oraz bardzo szerokie użycie pomocy - pasków, koców, klocków a także konstruując całą gamę sprzętów ułatwiających właściwe ułożenie ciała. Dzięki jego wysiłkom joga stała się dostępna dla ludzi na całym świecie, niezależnie od ich wieku czy kondycji fizycznej. W 1966 roku wydał książkę “Światło jogi”, która stała się przewodnikiem dla praktykujących. Przedmowę do tej pozycji napisał słynny skrzypek Yehudi Menuchin dzięki, któremu Iyengar wypromował jogę w Europie i Ameryce.


Instytut Jogi Iyengara w Punie

W 1975 roku założył Instytut Jogi w Punie, który do dziś jest światowym centrum metody. Instytut prowadzi szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla praktykujących oraz badania nad terapeutycznymi właściwościami jogi. Oferuje także pomoc osobom z problemami zdrowotnymi, dostosowując praktykę do ich potrzeb.


Dziedzictwo

Dzięki Iyengarowi joga stała się światowym fenomenem. Jego metoda inspiruje miliony ludzi, a nauki są kontynuowane przez wykwalifikowanych nauczycieli na całym świecie. Tradycja i metoda Iyengara jest stale rozwijana również przez jego dzieci najbardzoej sławnych: Geetę Iyengar (1944–2018) i Prashanta Iyengara, którzy byli/są wybitnymi nauczycielami jogi. Geeta specjalizowała się w jodze dla kobiet, a Prashant kontynuuje nauczanie, kładąc nacisk na filozofię i oddech.


Kolejne pokolenie Iyengarów, reprezentowane przez wnuczkę Abhijatę Iyengar, aktywnie działa na rzecz popularyzacji metody. Abhijata prowadzi warsztaty i szkolenia na całym świecie, utrzymując głębię oraz autentyczność nauk swojego dziadka, jednocześnie dostosowując je do współczesnych potrzeb. Dzięki ich zaangażowaniu metoda Iyengara pozostaje żywa i wciąż się rozwija.


Jak sam Mistrz mawiał:

„Joga to droga do odnalezienia siebie i pokoju w zmieniającym się świecie”.


Iyengar traktował nauczanie jako swoje powołanie, dostosowując praktykę do indywidualnych potrzeb uczniów i wspierając ich rozwój na każdym poziomie. Dla wielu uczniów był nie tylko nauczycielem asan – był duchowym przewodnikiem, pomagającym lepiej zrozumieć siebie i otaczający świat.


Określany mianem Guruji co można tłumaczyć jako „czcigodny nauczyciel” lub „szanowny mistrz”. (W sanskrycie „guru” to nauczyciel/mistrz a przyrostek „-ji” dodaje szacunku i czci do imienia).


3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page