Nigdy nie jest zbyt późno by zacząć przygodę z jogą. Do uzyskania lepszej mobilności i utrzymaniu dobrostanu ciała w złotym wieku potrzebne są łagodne ćwiczenia prowadzone z szacunkiem do ograniczeń i historii zapisanej w ciele. Owoce praktyki Jogi+ zbiera się już od pierwszych zajęć.
Czy Joga+ dla Seniorek jest dla mnie?
Jeśli chcesz cieszyć się życiem długie lata, akceptować siebie, mieć dystans do rzeczywistości to warto zwrócić uwagę na tę starożytną praktykę. Joga w zasadzie nie ma ograniczeń. Nie ważne ile masz lat, kiedy ostatni raz ćwiczyłaś - Joga+ dla Seniorek jest dla osób z kręgu złotego wieku bezpieczną, choć nie zawsze wygodną, drogą do poprawy funkcjonowania ciała i umysłu.
Pomyśl ciepło o jodze kiedy czujesz, że twoje stawy sztywnieją, ograniczone stają się zakresy ruchów, masz płytszy niż zwykle sen i wcale nie budzisz się wypoczęta. Kiedy cierpisz na chroniczne bóle, nęka cię osteoporoza, zmagasz się niskim lub wysokim ciśnieniem krwi i coraz trudniej oddycha ci się pełną piersią.
Bezpiecznie do celu
Odpowiedzialny nauczyciel zawsze zadba o bezpieczeństwo praktykujących i nawet w czasie łagodnej praktyki zaproponuje dodatkowe pomoce, jak klocki i paski, by z szacunkiem do ciała i akceptacją ograniczeń przemierzać drogę do dobrodziejstw jakie przynosi praktyka jogi.
Praktyka Joga+ dla Seniorek i seniorów nie może być atletycznym, siłowym likwidowaniem asymetrii i szukaniem pozycji doskonałych. Natomiast jest lekcją rozluźnienia, łagodnej pracy uruchamiającej a przede wszystkim nauką oddechu. Celem zajęć jest ogólne wzmocnienie i regeneracja oraz przywrócenie świadomości własnego ciała. W pierwszej kolejności przywracamy ruchomość stawom, powoli pracujemy nad elastycznością kręgosłupa, jeśli to możliwe angażujemy wszystkie mięśnie, które wywierając stały nacisk na kości wzmacniają je. Zestaw asan do praktyki w różnych wariantach dostosowany jest zawsze do możliwości i dolegliwości uczniów. Łagodne, spokojne zajęcia powinny rozpraszać lęk przed ćwiczeniami ruchowymi.
W jodze nie rozciągamy się dla samego rozciągania, ale po to, by poprawić nasze czucie ciała, zdrowie i sprawność. Nie wzmacniamy się, by wziąć udział w maratonie. Ćwiczymy tak, by móc praktykować systematycznie, codziennie i długofalowo, bez nagłych zrywów i jednorazowych nadmiernych wysiłków.
Pozytywnie, krok za krokiem
Zbyt niski stopień elastyczności ciała, siły mięśni oraz ruchomości stawów ogranicza sprawność fizyczną, może prowadzić do ucisku na wiązki nerwów, nasilać wady postawy i zwiększać ryzyko kontuzji. Osoby z natury lub z racji wieku sztywne potrzebują mobilności i ruchu o wiele bardziej niż osoby gibkie. Nawet zwykła gimnastyka dla seniorów poprawia kondycję ruchową, a co za tym idzie poprawia komfort wykonywania codziennych zajęć i chroni przed urazami, pomaga utrzymać niezależność. Kiedy więc myślisz: "Jestem zbyt sztywna, aby ćwiczyć jogę" zauważ, że brzmi to tak, jak: "Jestem zbyt brudna, aby wziąć prysznic".
Joga może służyć zdrowiu poprzez proste, usprawniające ćwiczenia fizyczne, oddechowe i relaksacyjne. Kiedy zaczynamy pracować z oddechem, pracujemy jednocześnie nad skupieniem w zamian zyskujemy też odprężony umysł, który wyciszony, może znaleźć zasoby na bardziej dynamiczną pracę na co dzień. Przy regularnej praktyce zyskujemy pozytywne nastawienie do życia.
Niewiele, ale regularnie
Ćwiczenia dostosowane do potrzeb osób starszych nie mogą obciążać stawów ani kolan. A wystarczy pół godziny aktywności dziennie żeby uchronić się przed wieloma chorobami i poprawić samopoczucie. Ważna jest częstotliwość ćwiczeń - lepiej wejść na matę kilka razy w tygodniu na ok. 30 min niż postawić na intensywność.
Praca z ciałem niezależnie od zakresów uwalnia od stresu, łagodzi bóle kręgosłupa i pomaga w zwalczaniu bezsenności. Poprawia postawę, zapewnia dobrą równowagę, elastyczność i siłę czyli to wszystko co tracimy z wiekiem. Czy warto poprawić swoje życie? Zawsze!
Comments